
Termomodernizacja Obiektów Samorządu Województwa Pomorskiego
Od 2 lat firma 2SUN w konsorcjum z firmą MARBUD zaangażowana jest w „Termomodernizację obiektów Samorządu Województwa Pomorskiego ” projekt współfinansowany z Unii Europejskiej – Europejskie Fundusze Strukturalne i Inwestycyjne.
Termomodernizacją objęto 21 obiektów Samorządu Województwa Pomorskiego.
We wszystkich tych obiektach została przeprowadzona termomodernizacja budynku oraz instalacji, które zostały opisane w dalszej części artykułu.
TERMOMODERNIZACJA BUDYNKU
Termomodernizacja budynku polegała na dociepleniu ścian, stropów, dachów oraz podłóg. Najczęściej dane przegrody budowlane uzupełniono o kolejną, grubszą i lepszą jakościowo warstwę materiału dociepleniowego, jak wzmocniony styropian czy wełna mineralna. Często w obiektach tych niezbędna była wymiana okien oraz drzwi, aby przez nieszczelną, słabą pod względem parametrów termicznych stolarkę okienną i drzwiową nie uciekała z wewnątrz znaczna ilość ciepła.
MODERNIZACJA INSTALACJI
Modernizacji podlegały takie instalacje jak:
- Instalacja wentylacji,
- Instalacja grzewcza,
- Instalacja ciepłej wody użytkowej,
- Instalacja elektryczna.
Modernizacja instalacji wentylacji polegała na zmianie istniejącego systemu wentylacji naturalnej (grawitacyjnej) na wentylację mechaniczną wraz z rekuperacją czyli odzyskiem ciepła.
Lokalizacja centrali była dokładnie przemyślana z uwzględnieniem specyfikacji budynku oraz obszaru dostępnego wolnego miejsca. W omawianych obiektach centrala została usytuowana na dachu, poddaszu bądź bezpośrednio na terenie wraz z zabezpieczeniem jej przed wpływem czynników zewnętrznych.
Modernizacja instalacji grzewczej polegała na wymianie aktualnie wykorzystywanego źródła ciepła na system ekologiczny, bądź na rozbudowie obecnego źródła.
W niektórych z omawianych obiektów źródłem ciepła był nieekologiczny kocioł na węgiel czy olej bądź kocioł elektryczny. Zastosowano różne rozwiązania w zależności od rodzaju i specyfikacji budynków uwzględniając również wygodę i oczekiwania użytkowników instalacji.
Źródła ciepła zostały zamienione na gazowy kocioł kondensacyjny (wraz z wykonaniem przyłącza gazowego), kocioł na biopaliwo (pellet), pompę ciepła bądź na węzeł cieplny. W niektórych przypadkach wystarczyła jedynie rozbudowa obecnego źródła ciepła np. węzła o dodatkowe obiegi. W ramach modernizacji instalacji grzewczej zostały wymienione stare, niewydajne grzejniki żeliwne czy typu Favier na nowe, płytowe wraz z całym orurowaniem instalacji i armaturą.
Modernizacja instalacji ciepłej wody użytkowej polegała na wymianie przewodów, armatury oraz niekiedy baterii czerpalnych. W niektórych obiektach wykorzystano odnawialne źródło energii – energię słoneczną poprzez zastosowanie kolektorów słonecznych, które wspomagają podgrzewanie ciepłej wody użytkowej, a więc również obniżają koszty eksploatacji instalacji.
Modernizacja instalacji elektrycznej polegała na wymianie starych przewodów elektrycznych na nowe, zmianie opraw oświetleniowych, wykonaniu i dostosowaniu automatyki sterowania. W niektórych obiektach została wykorzystana energia słoneczna poprzez panele fotowoltaiczne generujące energię elektryczną, co przyczyniło się do obniżenia rachunków od dostawcy energii elektrycznej.
GALERIA ZDJĘĆ POWYKONAWCZYCH WYBRANYCH OBIEKTÓW

System sterowania instalacji grzewczej wraz z instalacją solarną w budynku WZSP w Gdańsku
View more
Kolektory słoneczne umieszczone na dachu budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wejherowie
View more
Kolektory słoneczne umieszczone na dachu budynku WZSP w Gdańsku
View more
Panele fotowoltaiczne umieszczone na dachu budynku WZSP w Słupsku
View more
Panele fotowoltaiczne umieszczone na dachu budynku WZSP w Gdyni
View more
Centrala wentylacyjna umieszczona bezpośrednio na terenie WZSP w Gdańsku
View more
Centrala wentylacyjna wraz z systemem przewodów umieszczona na dachu budynku WZSP w Słupsku
View more